Felsefem

levent-erdem-degirmenci

Evren sadece bir enerji parçacığı dır. Küme yıldızlar, galaksiler,  gezegenler ve atomlar evrenin içerisinde belirli yörüngelerde döngüsel hareket ederler. Bu maddelerin yörüngelerini oluşturan ve belirli bir merkezin etrafında dönmelerini sağlayan kütle çekimidir. Kütle çekimi ne kadar fazla ise zaman o kadar yavaştır.

Zaman olayları, olaylar koşulları, koşullar ise eylemleri belirler. Eylemselleşen her şey değişimi belirler, küme yıldızlardan maddenin en küçük yapı taşına kadar hareket halinde olan her şey değişim içerisindedir, dolayısıyla değişim evrenin yasaları gereği kaçınılmazdır.

Doğa, toplum, insan hareketin içerisinde değişir ve bu hareketin yasaları gereği hiç bir şey birbirinden kopuk değildir aksine tamamıyla birbirine bağlı ve etkileşim içerisindedir. Bu hareketin dinamiğini oluşturan enerji canlıların yaşam aracıdır, kütleye sahip olan her şey enerji olduğuna göre varlığımızı bu döngü sayesinde sürdürebiliriz.

Zamanı durduramadığımız sürece değişim kaçınılmaz, öyleyse değişimin yönünü belirlemek bu yönü belirlerken oluşturduğumuz enerjiyi çekim gücüne çevirmek gerekir, oluşturduğumuz çekim gücünün yörüngesini belirlemek bizim özgür irademize bağlıdır, bu durum bizim özgürlüğümüzü yada sonumuzu getirir.

Özgürlük sevgiyi, nefret ise şiddeti yaratır. Nerede durduğumuzu bilmezsek nereye gideceğimizide bilemeyiz… Gittiğimiz yol bizim yörüngemizdir eğer nefretle beslenirsek şiddet uygular yada şiddet görürüz, sevgi ile beslenirsek sever ve seviliriz ama en önemlisi şiddete karşı durup özgürlüğümüzü düşünür ve bunun için mücadele ederiz.

Bir gün bilincimiz yok olacaktır ve farklı formlarda var olma sürecimiz devam edecektir. Hangi formda var olursak olalım bilincimizi yaratacak olan koşullarımız olacaktır ve uzay zamanın içinde olduğumuz sürece değiştirdiğimiz her şey koşullarımızı oluşturacaktır.

Levent Erdem Değirmenci